Rok 2007 bude v EU nazýván jako Evropský rok rovných příležitostí pro všechny

Současná Evropská unie představuje různorodou společnost. Uvědomuje si, právě v její rozmanitosti je velká výhoda a je potřeba o ni pečovat.

Evropský rok rovných příležitostí pro všechny 2007 byl oficiálně zahájen v Berlíně, kdy od 30. ledna byla uvedena do provozu internetové stránky Evropského roku. Na stránkách byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění v EU na téma antidiskriminace.


V roce 2007 oslaví Evropská unie 50. výročí od založení. Z původních 6 členských států se rozrostla do dnešních 27. Dnešní EU se rozkládá od arktického severu na finském území po slunné pláže na Kypru a od Balkánu až po nejzápadnější výběžky Irska. Tato geografická rozmanitost úzce souvisí s narůstající rozmanitostí společnosti, zejména díky imigraci. EU musí řešit mnoho problémů a antidiskriminace je ve středu zájmů.

Rok 2007 byl zvolen jako Evropský rok rovných příležitostí pro všechny. Není bez zajímavosti, že evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti je Vladimír Špidla. Česká republika má i proto k tomuto tématu blízko.

Evropský rok rovných příležitostí pro všechny 2007 byl oficiálně zahájen v Berlíně, kdy od 30. ledna byla uvedena do provozu internetové stránky Evropského roku.

Na stránkách byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění v EU na téma antidiskriminace.

Průzkum ukázal, že nadpoloviční většina Evropanů se domnívá, že se v jejich zemi pro potírání diskriminace dělá málo a velká většina je toho názoru, že diskriminace je rozšířená. Výsledky průzkumu svědčí o tom, že Evropané by přivítali změnu a velká většina by souhlasila s přijetím opatření na podporu rovných příležitostí v oblasti zaměstnanosti.

Jak bude Evropský rok fungovat? Hlavními účastníky Evropského roku rovných příležitostí pro všechny budou občané Evropy. Převážná většina akcí bude probíhat na místní, regionální a národní úrovni.

Evropská legislativa pro rovné příležitosti je tvořena třemi zákony, které představují společnou úroveň ochrany proti diskriminaci. Dva ze zákonů zakazují diskriminaci v zaměstnání, ve vzdělávání, sociálním zabezpečení, zdravotní péči a přístupu ke zboží a službám na základě rasového nebo etnického původu a pohlaví. Třetí zákon se soustředí na zaměstnávání a vzdělávání a zaručuje rovné zacházení se zaměstnanci bez ohledu na jejich víru či předsvědčení, zdravotní postižení, sexuální orientaci či věk.

Další iniciativy EU zahrnují hlavní akční program, jehož cílem je pomáhat měnit postoje a chování. Z minulého roku pokračuje akční plán zaměřený na rovnost mužů a žen.

Současná Evropská unie představuje různorodou společnost. Uvědomuje si, právě v její rozmanitosti je velká výhoda a je potřeba o ni pečovat.

zavřít

01. 02. 2007 00:00