Rady pro e-shopy

1. Rady a tipy pro bezpečný nákup v e-shopech - úvod

Vážení spotřebitelé – senioři,
držíte v ruce příručku, která by vám měla posloužit jako průvodce při nakupování na internetu, tzv. on-line nákupech.
Nakupování v e-shopech má bezesporu řadu výhod a lákadel. Při výběru zboží nemusíte nikam spěchat a nákup si můžete v klidu rozmyslet. Díky internetovým službám, jako například Heureka.cz, SrovnaniCen.cz, www.monitor.cz a další, máte možnost porovnat si ceny, takže se vyvarujete nákupu předraženého výrobku. U zboží bývá také kromě fotografie zpravidla uvedeno více parametrů, než je tomu u vystaveného zboží v kamenném obchodě – informace o tom, z jakého materiálu je produkt vyroben, přesné rozměry, popis výrobku i způsob jeho údržby a další detaily. Nemusíte se nikam trmácet – je jen na vás, zda se rozhodnete nechat si zboží pohodlně doručit až domů kurýrem, nebo zda si jej vyzvednete na poště či v kamenné prodejně. E-shopy mají otevřeno nonstop a nakupovat můžete v pohodlí domova nejen od Aše až po Břeclav, ale po celé Evropě a klidně i za oceánem. E-shopy též nabízejí takřka neomezený sortiment a zboží bývá díky tomu, že majitel e-shopu nemusí platit nájemné a zaměstnance, často levnější. A pokud se stane, že je zboží poškozené nebo nefunkční či vám třeba nevyhovuje velikost, můžete jej celkem jednoduše reklamovat, vyměnit nebo bez udání důvodu vrátit.
Ve výčtu výhod bychom takto mohli pokračovat.
Ovšem on-line nakupování má také svá negativa. Chybí osobní kontakt mezi prodávajícím a zákazníkem a zboží si nemůžete prohlédnout, osahat či – zejména u oděvů a obuvi – vyzkoušet. A hlavně – na e-shopech můžete narazit na různé vykuky, podvodníky a zloděje; z pocitu dobrého nákupu pak zákazníkovi zbudou jen oči pro pláč a „lehčí“ peněženka.
Aby byl váš nákup bezpečný, projděte si krok za krokem rady a tipy v tomto průvodci.

Šťastnou ruku při výběru zboží a nákupech přeje

Sdružení českých spotřebitelů

Autor: SČS

Č. vydání: 1

2. Kyberšmejdi

KYBERŠMEJDI
Počet internetových trestných činů v České republice roste – podle Policie ČR se mezi roky 2011 a 2014 ztrojnásobil, počet zločinů vzrostl z 1500 na 4300. Policie eviduje stovky případů šíření škodlivých programů v přílohách e-mailů, které se tváří jako exekuční příkaz, roste počet lidí, jimž pachatelé odčerpávají peníze z bankovních účtů, množí se případy vylákání citlivých osobních údajů přes sociální sítě. Roste také počet případů tzv. kyberšmejdů, zaměřených zejména na seniory. Množí se případy exekučních srážek z důchodů (v loňském roce již 75 tisíc případů), z velké části způsobených i nákupem na podvodných e-shopech zřizovaných novodobými „šmejdy“.

Autor: SČS

Č. vydání: 1

3. Senioři on-line

Zažité klišé, že senioři nerozumějí moderním technologiím a nepoužívají internet, není pravdivé – jde o nejrychleji rostoucí skupinu uživatelů. Podle Českého statistického úřadu používalo internet v roce 2006 5,2 % obyvatel ve věku 65–74 let, v roce 2011 to bylo 25 % (236 900 osob), v loňském roce pak internet a e-mail využíval již každý druhý senior.

Autor: SČS

Č. vydání: 1

4. On-line šmejdské pasti

– nevyžádané e-mailové výzvy a inzeráty, např. nabídka levné smlouvy na mobilní telefon, tzv. nigerijské dopisy apod.
– nevyžádané charitativní žádosti o peníze
– ankety slibující odměny za vyplnění
– internetové seznamky a on-line známosti
– instalace neověřených softwarů
– falešné výzvy od úřadů státní moci (policie, exekutorské úřady, zahraniční instituce)
– PODVODNÉ E-SHOPY

Abyste neskončili tak, že si objednáte a zaplatíte zboží, které nikdy neuvidíte, ověřte si o e-shopu některé informace. Pokud se vám zdá cokoli podezřelého či neúplného, opusťte webové stránky e-shopu.

Autor: SČS

Č. vydání: 1

5. JAK POZNAT PODVODNÝ E-SHOP

– na webových stránkách chybějí kontakty, adresa je P.O. Box, chybí zde IČO firmy, která e-shop provozuje, chybí kontaktní telefon či se na uvedený telefon nedá dovolat, e-shop uvádí možnost komunikace pouze přes kontaktní formulář, pokud je uvedená e-mailová adresa, nikdo na vaši zprávu či dotaz neodpovídá
– pokud je adresa uvedena, ověřte si, zda je funkční – stačí se podívat například na internetu na www.mapy.cz
– e-shop nabízí podezřele levné zboží, prodej sortimentu, který již není běžně v prodeji, podezřelé akční slevy
– e-shop uvádí zmatené obchodní a reklamační podmínky, nebo dokonce neuvádí žádné
– požadavek na platbu existuje pouze předem a zaslání na dobírku není možné
– na stránkách e-shopu nejsou žádné reference kupujících
– chybí certifikace on-line obchodů APEK (Asociace pro elektronickou komerci, tel.: 272 111 729, e-mail: info@apek.cz); zda je obchod certifikovaný si snadno můžete ověřit na stránkách www.certifikovany-obchod.cz, www.apek.cz, overeno.heureka.cz ad.
– obchod vznikl před pouhými několika dny či týdny
– internetová doména existuje krátce a skrývá údaje o vlastníkovi (české domény možno ověřit na www.nic.cz, zahraniční na www. whois.net)
– ověřte si, zda není firma zmiňována na www.podvodnefirmy.cz, www.spolecnaobrana.net, existenci a datum vzniku e-shopu ověřte na www.justice.cz

Autor: SČS

Č. vydání: 1

Stránek: 3, stránka: 1 | 2 | 3