Středomořské pokrmy - cesta ke zdravé výživě?

Nadváha představuje v Evropě narůstající problém. Jedním ze způsobů, jak zlepšit stravovací návyky, je využít zkušeností ze Středomoří ...

V říjnu letošního roku se do Evropského parlamentu sjeli odborníci a kuchaři, aby diskutovali o přednostech zdravé výživy.

Nadváha představuje v Evropě narůstající problém. Každé desáté úmrtí dnes již přímo souvisí s nadváhou. Jedním ze způsobů, jak zlepšit stravovací návyky Středoevropanů, je využít zkušeností ze Středomoří. Tam lidé jedí tradičně zdravější potraviny a konzumují více ryb a zeleniny. Odborníci poukazují na statistiky, které dokládají, že středomořsky inspirovaný jídelníček prodlužuje život.

V jihoevropských zemích, především okolo Středomoří, je na jídelníčku převážně ovoce, zelenina a chléb, dále převažují ryby, olivový olej, drůbež a víno. Takovou kombinaci potravin považuje velká část Evropanů za nejzdravější.
„Středomořský jídelníček“ doložitelně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí, nemoci Alzheimer a rakoviny.

Nezpracované potraviny, jako ryby, ořechy, ovoce a zelenina jsou pro zdraví výhodné. Používáním koření místo soli, lze snížit krevní tlak a riziko zvýšeného cholesterolu.

Na téma konzumace vína se účastníci jednání také shodli. Podle dlouhodobých studií podporuje konzumace vína zdraví, množství by ale nemělo překročit dvě skleničky pro muže a jednu skleničku pro ženy denně.

Statisticky žijí Španělé, Francouzi, Italové a jejich středomořští sousedé déle, než lidé v severnějších polohách Evropy.

S názorem, že středomořskou stravou lze předejít zdravotním problémům, zásadně nesouhlasil předseda výboru pro zemědělství Neil Parish z Velké Británie. "Kdyby se celá Evropa začala stravovat podle středomořského jídelníčku, pak bychom neměli dostatek ryb. Musíme zajistit vyváženost jídla v Evropě a nesmíme propagovat jen jeden druh potravin. Severní Evropa by měla více konzumovat ryby a olivový olej a jižní Evropa by měla jíst více masa," řekl.

Problém ve stravování ale není ani tak v zeměpisné poloze, jako spíše v hloubce vlastní peněženky. Evropské studie se shodují na tom, že s větší mírou blahobytu stoupá i konzumace ovoce a zeleniny.

zavřít

09. 11. 2008 00:00