Hypoalergenní potraviny
Výzkumný projekt EU byl zaměřený na vývoj nových potravinářských výrobků (například z geneticky modifikovaných surovin), které nebudou u citlivých osob vyvolávat alergické reakce. Tepelným opracováním nebo zbavením slupek pomocí chemikálií lze dosáhnout toho, že řada rostlinných produktů je pro člověka méně alergizující.
Průmysl výroby potravin má zájem na použití nových metod tak, aby vyráběné potraviny byly vhodné i pro osoby s potravinovou alergií. Alergeny v potravinách jsou typicky malé bílkoviny, na které reaguje imunitní systém prostřednictvím imunoglobulinu E (IgE). U některých jedinců dochází k silným reakcím na potravinové alergeny. Mezi nejsilnější a nejběžnější přirozené alergeny patří celer, vlašské ořechy, mrkev a peckové ovoce, např. broskve, švestky a meruňky.
Výzkumný tým nalezl četné, dosud neznámé alergeny a určil jejich chemické struktury, které byly často u zeleninových produktů poměrně podobné. Následným použitím genetických metod byla vyrobena řada rekombinantních alergenů pro vývoj zdokonalených diagnostických metod .
Vědci tepelně opracovali vlašské ořechy a celer, u broskví a meruněk použili chemického odslupkování. U tepelně opracovaných potravin nedošlo k úplnému potlačení alergenity. Některé minoritní sloučeniny vykazovaly rezistenci k teplu a vyvolávaly u určitých osob potravinovou alergii. Nežádoucí reakce u alergických jedinců však nevyvolávaly chemicky ošetřené broskve a meruňky.
Potravinová alergie je již řadu let v centru pozornosti, protože v západních zemích se její výskyt zvyšuje. Odhaduje se, že 10 % populace nebo více než 40 milionů Evropanů trpí potravinovou alergií. Existuje ale obava, že při provádění genetických manipulací dojde k zanesení nových alergenů do potravinářských plodin. Objasnění struktury alergenů (tj. bílkovin) umožní, aby nové geneticky modifikované rostlinné produkty neobsahovaly alergenní bílkoviny.
24. 01. 2005 00:00