Vzdělávání – základ budoucího úspěchu Evropy
Nový strategický rámec evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy ...
V první polovině května letošního roku přijali ministři školství EU nový strategický rámec evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, které jsou zásadní při budování znalostní společnosti a ekonomiky. Ačkoli odpovědnost za vzdělávání nesou členské státy, jsou mnohé výzvy pro všechny země EU společné. Při vzájemné spolupráci se jednotlivé státy mohou vzájemně poučit ze svých zkušeností. Pro vypořádání se se zahraniční konkurencí, technologickým rozvojem a stárnutím obyvatelstva jsou nezbytné reformy. Reformy jsou také zapotřebí k tomu, aby občany lépe připravily na hledání zaměstnání a podnikům pomohly najít kvalifikované zaměstnance, které potřebují k úspěchu na světovém trhu.
Tento aktualizovaný rámec vychází z předchozího pracovního programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010“ a pokrývá období do roku 2020. Stanoví čtyři strategické cíle:
• realizovat celoživotní učení a mobilitu v učení
• zlepšit kvalitu a efektivitu vzdělávání a odborné přípravy
• podporovat spravedlivost, sociální soudržnost a aktivní občanství
• zlepšit kreativitu a inovace na všech úrovních vzdělávání a odborné přípravy.
Pokrok v dosahování těchto cílů bude monitorován prostřednictvím referenčních kritérií. Uvedených cílů chce EU dosáhnout do roku 2020. Např. alespoň 15 % dospělých by se mělo zapojit do celoživotního učení, podíl osob předčasně ukončujících školní docházku by neměl překročit 10 % a podíl patnáctiletých, kteří dosahují nedostatečných výsledků ve čtení, matematice a přírodních vědách by neměl být vyšší než 15 %.
Zdroj:
02. 06. 2009 00:00