Rozpustná vláknina a možnost snižování vzniku tumorů v tlustém střevě

Rozpustná vláknina (psylium, lněné semeno a sojové boby) jsou schopny inhibovat chemicky indukovanou rakovinu...




S protirakovinovým efektem bývá spojována především nerozpustná vláknina. Podle pokusů na myších se ukázalo, že rozpustná vláknina (psylium, lněné semeno a sojové boby) jsou také schopny inhibovat chemicky indukovanou rakovinu.

Byl prováděn pokus na myších (Fisher-344) krmených vysokotučnou stravou, přičemž byl sledován účinek pšeničných otrub, lněných semen a sojových bobů (jednotlivě a v kombinaci) na vytváření tumorů vlivem azoxymetanu (AOM) v tlustém střevě.

165 samců bylo rozděleno do 11 dietních skupin, a po 3 týdnech krmení dostali injekčně dávku AOM (15 mg/kg tělesné hmotnosti), dietní krmení pokračovalo až do 10 týdne a pak byl vyhodnocen stav střeva. Výsledky ukázaly, že nerozpustná vláknina - pšeničné otruby (i v kombinaci s ostatními druhy vlákniny) snižují počet i velikost nepravidelných krypt (ACF) – indikátoru kolorektálního karcinomu. Použití sojové vlákniny se projeví významným snížením (na hladině významnosti p<0,05) počtu ACF v porovnání s pšeničnými otrubami nebo lněným semenem. Výskyt ACF a jejich četnost se významně snížily (p<0,05) i u skupin krmených kombinacemi sojových bobů s lněným semenem nebo s pšeničnými otrubami.

Všechna stádia vývoje kolorektálního karcinomu (od rané proliferace buněk až po rakovinnou lézi) jsou ovlivňována stravou. Vzhledem ke krátké době pokusu nedošlo k vzniku zjevných rakovinných lézí.
Výsledky studie potvrzují, že v prevenci rakoviny nejsou důležité jednotlivé složky stravy, ale komplexní složení. Prevencí není jen snížení příjmu tuků, ale i zvýšení příjmu vlákniny.

zavřít

28. 06. 2009 00:00