Nedostatečná právní ochrana spotřebitelů v ČR?

Evropská komise dnes zaslala odůvodněná stanoviska České republice a Slovensku, neboť má za to, že vnitrostátní právní předpisy těchto států nejsou v souladu s požadavky směrnice 93/13/EHS o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách.

Evropská komise dnes zaslala odůvodněná stanoviska České republice a Slovensku, neboť má za to, že vnitrostátní právní předpisy těchto států nejsou v souladu s požadavky směrnice 93/13/EHS o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách.
Směrnice 93/13/EHS chrání spotřebitele před předem sepsanými podmínkami smluv s obchodníky, které způsobují významnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran v neprospěch spotřebitele.
Komise přezkoumala vnitrostátní právní předpisy deseti členských států, které vstoupily do EU v roce 2004, a měly tedy do 1. května 2004 transponovat uvedenou směrnici do svého vnitrostátního práva. V roce 2007 pak zahájila řízení pro porušení práva proti České republice, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Maltě, Polsku, Slovensku a Slovinsku, neboť v těchto členských státech zjistila problémy při transpozici směrnice.
Většina řízení pro porušení práva byla mezitím uzavřena, neboť dotčené členské státy změnily svoji legislativu.
Pokud jde o Českou republiku a Slovensko, Komise má za to, že vnitrostátní právní předpisy těchto států neposkytujídostatečnou ochranu práv spotřebitele. Například v České republice tak spotřebitel může být v rozporu s ustanoveními směrnice vázán nepřiměřenou smluvní podmínkou, pokud se proti ní sám aktivně neohradí. Také na Slovensku by spotřebitel mohl být vázán nepřiměřenou podmínkou, neboť slovenské právní předpisy nestanoví jasné kritérium hodnocení přiměřenosti.
Na tato odůvodněná stanoviska, která jsou druhou fází v řízení pro porušení práva, musí Česká republika a Slovensko odpovědět do dvou měsíců. Pokud Komise neobdrží odpověď nebo pokud vnitrostátní orgány neposkytnou uspokojující vysvětlení, věc může být předložena Evropskému soudnímu dvoru.

Za implementaci směrnice je zodpovědné v ČR MPO. Na svých stránkách k tomu uvádí: Směrnice o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách (93/13/EHS) — smluvní podmínky definují práva a povinnosti stran dotčené smlouvy. Ve spotřebitelských smlouvách mají prodávající a dodavatelé oproti spotřebitelům značnou výhodu v tom, že podmínky definují předem a ty potom nebývají sjednány individuálně. Nicméně předem připravené smluvní podmínky jsou výhodu jak pro podnikatele, tak pro spotřebitele, pokud nejsou zneužívány. Tato směrnice proto definuje smluvní podmínky obsažené především v tzv. typových/vzorových smlouvách, vymezuje jejich nepřiměřenost tak, že v rozporu s požadavkem dobré víry působí v neprospěch spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran smlouvy a ukládá členským státům v národní legislativě zakotvit, že nepřiměřené smluvní podmínky budou neplatné a že bude zabráněno jejich dalšímu používání. V příloze směrnice je uveden příkladný výčet podmínek, které se považují za nepřiměřené. Jsou to např. podmínky vylučující odpovědnost dodavatele nebo vytvářející nevýhodné postavení spotřebitele ve vztahu k dodavateli např. tím, že se vzdává některých svých práv.
Směrnice byla do českého právního řádu implementována zákonem č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění (§§ 52 — 57).

zavřít

14. 10. 2009 00:00