Cla EU na dovoz asijské obuvi prodloužena
Pomohou nám cla? Koncem října letošního roku navrhla Evropská komise prodloužit antidumpingová cla na dovoz čínské a vietnamské obuvi o 15 měsíců. Většina zemí EU, včetně České republiky, však žádá o okamžité zrušení těchto cel.
Podle informací, které Sdružení českých spotřebitelů zaznamenává a vnímá, opatření EU ohledně zvláštních cel na obuv z Číny se míjí účinkem.
Ke s podivem, že EU přijímá opatření, kteá jsou evidentně vytvářením technických překážek obchodu, stěží odůvodnitelných a proto v rozporu s principy WTO i volného obchodu EU. Přitom opatření založená na vytvoření přísných norem v návaznosti na obecnou bezpečnost by přinesla konkrétnější výsledky.V tomto směru je však EK vůči iniciativám SČS a dalších subjektů (např. eruposlankyně Dr. Roithová) hluší.
Násaduje agenturní zpráva:
Koncem října letošního roku navrhla Evropská komise prodloužit antidumpingová cla na dovoz čínské a vietnamské obuvi o 15 měsíců. Komise to zdůvodnila tím, že v krátkodobém a střednědobém horizontu nadále hrozí poškození obuvnictví v EU, protože ještě není dokončena jeho adaptace. Většina zemí EU, včetně České republiky, však žádá o okamžité zrušení těchto cel.
Antidumpingová cla uvalila Evropská komise v roce 2006 na obuv z Číny (16,5 %) a obuv z Vietnamu (10 %). Učinila to pod tlakem výrobců obuvi z některých zemí, že nekale subvencují levnou výrobu obuvi.
Brusel cla loni v říjnu přechodně prodloužil do přezkoumání situace, přestože většina členských států byla proti. V otázce cel na obuv se země EU rozdělily na dva tábory. Okamžité zrušení cel ještě před klíčovým předvánočním obdobím podporují Británie, Německo, Česká republika, Rakousko, Belgie, Nizozemsko, Švédsko a další. Naopak Itálie, Španělsko, Francie a Polsko, kde je silná domácí výroba obuvi, chtějí cla zachovat.
09. 11. 2009 00:00