Konvent souhlasi s návrhem ústavy EU

Každého 9. května budeme zpívat Ódu na radost a vyvěšovat modré vlajky s hvězdičkami.
Vyplývá to ze závěrů Evropského konventu, zřízeného Evropskou radou na laekenském zasedání v prosinci roku 2001. Konvent po více než 16 měsících jednáních úspěšně zakončil svou činnost. Dne 10. července 2003 tento stopětičlenný orgán (v Konventu byly zastoupeny parlamenty a vlády 15 současných a 10 budoucích členských států EU a tři kandidátské země) schválil definitivní návrh budoucí evropské ústavy.
První dvě části návrhu ústavy, které se zabývají institucemi a rozhodovacími procesy v EU, již byly schváleny vedoucími činiteli budoucí Unie čítající 25 zemí ve dnech 19. a 20. června 2003 na soluňském zasedání Evropské rady, kteří tam prohlásili, že návrh Konventu poslouží jako základ jednání mezivládní konference. Soluňské zasedání Evropské rady prodloužilo mandát Konventu až do 10. července. Do té doby měl Konvent dokončit poslední dvě části návrhu ústavy, týkající se různých oblastí politiky EU a závěrečných ustanovení.
Konečná podoba textu prošla několika menšími úpravami ještě během posledního dne činnosti Konventu. Text je rozdělen do 338 článků definujících různé oblasti politiky EU a její instituce.
Konvent během posledního dne do textu zařadil zmínku o oficiálních symbolech EU včetně standardy (modrý podklad, žluté hvězdy uspořádané do kruhu), hymny (Beethovenova Óda na radost) a motta (United in Diversity, Jednotní v různosti) a Dne Evropy (9. května).
Během posledního dne činnosti Konvent rozhodl o uplatňování hlasování kvalifikovanou většinou. Jednomyslné hlasování zůstane pravidlem v politicky citlivých oblastech, jako jsou zahraniční a bezpečnostní politika, přistěhovalectví a daně. Francie vyhrála bitvu o zachování svého práva veta na ochranu vlastní kinematografie, televize a hudby v mezinárodně obchodních jednáních.

zavřít

24. 01. 2005 00:00