Europoslanci proti plastům a "igelitkám"
Evropský parlament chce do roku 2020 zakázat nejnebezpečnější plasty a některé typy plastových tašek.
Podle odhadů plave v Atlantickém a Tichém oceánu celkem 80 milionů tun plastových odpadů. Jen v Evropské unii bylo v roce 2010 podle údajů Bruselu na trh uvedeno 95,5 miliardy plastových sáčků a tašek, které většinou slouží na jedno použití a končí na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich rozložení v přírodě přitom trvá stovky let.
Evropský parlament chce do roku 2020 zakázat nejnebezpečnější plasty a některé typy plastových tašek. V usnesení k Evropské strategii snižování množství plastového odpadu v životním prostředí to na schůzi v lednu 2014 schválili europoslanci. Zároveň vyzvali Evropskou komisi, aby zavedla závazné cíle pro recyklaci tohoto odpadu.
Podle různých zdrojů se v Evropě ročně vyprodukuje 13 až 25 milionů tun plastového odpadu. Pouze čtvrtina je ho ale v současnosti recyklováno. Evropští poslanci proto navrhují, aby unijní legislativa stanovila konkrétní závazné cíle pro sběr a třídění až 80 procent odpadu z plastu.
Poslanci také podpořili opatření, aby umělé hmoty nejvíce škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví a ty, které není možné druhotně využít, byly postupně staženy z trhu nebo zcela zakázány.
Týkat se to má i plastových sáčků a tašek na jedno použití ("igelitky"). Těm vyhlásila boj i Evropská komise, která navrhla, aby si členské země samy zvolily, zda omezení v používání igelitových tašek a sáčků dosáhnou jejich zpoplatněním, omezením při uvádění na trh nebo rovnou zákazem. Obchodní řetězce v České republice tehdy plán Evropské komise odmítly.
Zdroj: www.bezpecnostpotravin.cz
14. 02. 2014 10:30