Bere káva tělu vodu?

Obecně rozšířená rada, že ke každému šálku kávy by se mělo vypít stejné množství vody, není opodstatněná, tvrdí vědci z německé společnosti pro výživu a dietetiku v Bad Achenu. Domněnky, že káva a jiné nápoje obsahující kofein odebírají tělu vodu a že káva nepřispívá
k pokrytí denní potřeby tekutin označil mluvčí této společnosti Sven-David Müller za obecně rozšířené omyly, které se nezakládají na vědeckých výsledcích.
„Pokud by oba zmíněné názory skutečně platily, byla by káva vysoce účinným močopudným lékem pouze na předpis a ne běžným nápojem,“ dodává Müller. Opírá se při tom o výsledky studie zveřejněné v renomovaném časopise Americké univerzity, která zkoumala vliv nápojů obsahujících kofein, nápojů bez kofeinu, kalorických nápojů a nápojů bez kalorií na stav tekutin v těle. Výsledek ukázal, že nápoje obsahující kofein nezpůsobují v porovnání s čistou vodou žádný zvláštní nárůst vylučování vody z organismu. Nápoje obsahující kofein jsou proto podle názoru autorů této studie stejně účinné jako jiné – tzn. počítají se do pitného režimu.
Ke stejnému výsledku dopěli autoři studijní práce uveřejněné v roce 2003 v časopise Journal of Human Nutrition and Dietetics. Systematické vyhodnocování údajů studie, která probíhala
od roku 1969 do roku 2002 prokázalo, že běžné množství kávy, čaje a dalších nápojů obsahujících kofein nemá žádné zaznamenáníhodné močopudné účinky. Pouze dávka 250 – 300 miligramů kofeinu způsobuje u lidí, kteří se předtím po více dní nebo týdnů zdrželi požívání kofeinu, krátce zvýšenou potřebu močit. U lidí, kteří jsou na přísun kofeinu zvyklí, se tento jev dostavuje až po požití více než 300 miligramů kofeinu, což odpovídá asi čtyřem šálkům kávy.
Vědci proto došli k závěru, že pití kávy nemá na stav tekutin v těle žádný vliv, pokud se během dne nevypije více než 300 miligramů kofeinu. „Káva je tedy stejně jako minerálka nápoj a žádný močopudný prostředek,“ uzavírá Judith Bühner.

zavřít

23. 01. 2005 00:00