V koordinační skupině pro bezpečnost potravin

V koordinační skupině pro bezpečnost potravin

Vláda před časem přijala národní strategii pro bezpečnost potravin. Jedním z nástrojů pro její naplňování a realizaci je meziresortní Koordinační skupina pro bezpečnost potravin, ustavená Ministerstvu zemědělství (MZe). Zástupce Sdružení českých spotřebitelů (SČS) je členem této komise (viz též starší informace). Dne 21.10.2003 se na MZe konalo zasedání této komise. Z hlediska zájmů spotřebitelů zdůrazňujeme zejména následující projednávaná témata, popřípadě závěry:
Jedním z dlouhodobých úkolů je optimalizace sítě laboratoří kontrolních orgánů. Cílem je dosažení vyšší efektivity jejich práce, s optimálním využitím kapacit technických, lidských atp. Zástupci MZe upozornili, že ve stanoviscích Evropské komise se objevily náznaky zpochybňování kvality práce laboratoří dozorových orgánů. SČS podpořilo postoj SVS, že MZe by nemělo připustit jakékoliv zpochybňování akreditačního systému u nás, jenž odpovídajícím způsobem zajišťuje důvěryhodnost způsobilosti akreditovaných laboratoří. Tento systém je zcela rovnocenný tomu, který existuje v členských státech EU.
MZe se spolu s dalšími resorty hodlá ještě intenzivněji zabývat problematikou GMO. K tomuto účelu bude ustavena speciální pracovní skupina.
Evropská komise ve své zprávě z května 2003 pozitivně hodnotí připravenost národního kontaktního místa pro rychlou výměnu informací v oblasti potravin. Místo bude od data vstupu do EU zajišťovat výměnu informací o potravinách, které jsou potenciálním nebezpečím z hlediska ohrožení zdraví. Naproti tomu misionáři upozornili na některé opakující se nedostatky – konkrétně se jednalo o likvidaci nepoužitých pesticidů a některé aspekty ozařování potravin. Odpovědní zástupci informovali o podstatě obou problémů a předpokladu způsobů nápravy.
Významným systémovým opatřením bude ustavení Národního úřadu pro bezpečnost potravin. V současnosti jsou kompletovány analytické práce, v nejbližších týdnech dodá svůj podklad Ministerstvo zdravotnictví a MZe předpokládá do konce roku finalizovat návrh.
Pan náměstek Jánský jako ústřední motiv pro „různé“ uvedl, že dosavadní komunikaci se spotřebitelskou veřejností považuje za nedostatečnou a špatnou. Oslovil zejména zástupce Svazu obchodu a cestovního ruchu a SČS, aby připravili své návrhy a představy na zlepšení komunikace. Zástupce SČS připomněl, že komise již akceptovala komunikační strategii spotřebitelů, která byla na počátku roku předložena. SČS již prezentovalo své představy o zajištění toku informací a jejich struktuře Ústavu pro zemědělské a potravinářské informace (ÚZIS), který je odpovědný za realizaci. SČS je s panem náměstkem a s odborem pro bezpečnost potravin v pracovním kontaktu, a požadovaný podklad zpracuje. V návaznosti na diskusi zúčastněných pan náměstek zdůraznil, že nevidí jako vhodnou cestu selektovat informace pro veřejnost obecně a pro odbornou veřejnost. Informační prameny musí být strukturovány tak, aby si všechny cílové skupiny svoji informaci mohly dohledat. Tento závěr je zcela v souladu s představami SČS.

zavřít

23. 01. 2005 00:00