Záludnosti velikostního označování obuvi
Při nákupu obuvi je důležitý zejména správný výběr velikosti. Splnění této podmínky bývá ale poněkud komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Způsob velikostního číslování obuvi je totiž relativně složitý, a ne zcela přehledný.
V první řadě je tak dobré si uvědomit, že existuje celá řada různých systémů číslování obuvi, přičemž tím nejznámějším je u nás pochopitelně ten metrický, protože se v něm velikosti udávají v centimetrech a milimetrech. I v rámci něj ovšem existují rozdíly, jako např. mezi systémem anglickým, francouzským či evropským – viz níže, a jiné číslování pak existuje i v USA, Japonsku či Číně nebo v jiných částech světa.
Základní problém při správném výběru velikosti přitom spočívá v tom, že jednotlivé číselné řady nejsou vzájemně srovnatelné, a to nejen proto, že odstupňování mezi jednotlivými velikostmi se i dost podstatně liší, ale navíc i proto, že některé velikosti udávají vnitřní délku boty, zatímco jiné délku nohy, pro kterou je obuv určena. To si ostatně můžeme jednoduše ukázat i na systémech, které se běžně používají u nás:
- Anglický systém (UK):
- Číslování obuvi v UK vychází z délky chodidla v anglických palcích.
- Velikosti se zvyšují o velikostní interval přibližně 1/3 palce (8,47 mm).
- Číslování pro děti a dospělé je odlišné, ale postupně přechází. Například UK dětská velikost 13 pokračuje do dospělé velikosti 1.
- Francouzský systém (EUR):
- Nejčastěji používaný systém v Evropské unii, jak název napovídá, pochází z Francie.
- Velikosti vycházejí z délky stélky (vložky) obuvi v centimetrech.
- Rozdíl mezi jednotlivými velikostmi je 2/3 centimetru (6,67 mm).
Za zmínku proto určitě stojí i další systém číslování obuvi, který vznikl jako mezinárodní standard pro číslování velikostí obuvi a který se pro svou výhodu, že poskytuje přesnější a srozumitelnější číslování ve srovnání s tradičními systémy, jako je např. ten anglický nebo evropský, rozšiřuje i díky komfortu, který přináší uživatelům, stále ve větší míře i u nás:
- Systém Mondopoint (Mondopoint):
- Systém je založen na přímém měření nohy a velikost obuvi je určena délku a šířkou nohy v milimetrech. Například, pokud má někdo nohu dlouhou 270 mm a širokou 100 mm, velikost pro tuto osobu by byla 270/100.
- Používá se zejména v případech, kdy je vyžadována vysoká přesnost měření, ale tento systém se používá zatím nejčastěji jen v armádě anebo u speciální obuvi, jako jsou např. lyžařské boty apod.
V praxi je situace ale ještě mnohem komplikovanější, a to zejména u společenské i módní obuvi. Výrobci si totiž jednotlivé systémy číslování obuvi ještě různě upravují a přizpůsobují, a to s ohledem na svá vlastní pravidla, střih nebo použitý materiál konkrétního modelu obuvi.
Např. obuv vyrobená na „francouzských“ kopytech se tak někdy přečísluje na anglické velikosti a naopak. Velikostní řada se přitom o půl čísla zvýší nebo sníží, jak se to zrovna hodí. Milimetr sem, milimetr tam. Situace je v tomto ohledu skutečně nepřehledná a spotřebitel musí být obezřetný.
Jaké je z toho plyne pro spotřebitele poučení?
Počítejte radši s tím, že velikostní označení obuvi spíše neodpovídá skutečnosti.
Je to skutečně velmi orientační údaj. Každou botu je potřeba si pečlivě vyzkoušet, a hlavně počítat s velikostním nadměrkem. Často se totiž stává, že spotřebitel si kupuje „celý život“ jednu a tutéž velikost obuvi, a to např. velikost 43.
To je chyba! Zákazník s velikostí nohy 43 by si měl vyzkoušet obuv v číslech 42, 43 a 44, možná i 45. Můžete se o tom přesvědčit i sami, podobně jako pan Martin Ševčík, soudní znalec se specializací na obuv a kožené výrobky, který má délku chodidla zhruba 270 mm (což odpovídá přibližně zmíněné velikosti 43 včetně nadměrku cca 10 mm) a který si na naši prosbu prošel svůj botník a náhodně přitom vybral 10 různých párů obuvi od různých výrobců.
4 páry měly velikost 43, 2 páry velikost 44, 2 páry velikost 44,5, 1 pár velikost 44 2/3, 1 pár velikost 45 a kdyby hledal dál, určitě bych našel i velikost 42.
Kdyby tedy považoval číslo 43 za dogma, 60 % zakoupených bot označených právě touto velikostí by mu bylo malých (rozuměj krátkých)!! a to má navíc štěstí, že má na rozdíl od řady z nás ještě obě chodila stejně dlouhá.
Takže znovu apelujeme na to, abyste si boty vždy pečlivě vyzkoušeli nebo abyste si alespoň vždy zkontrolovali (při online nákupech obuvi) tabulku velikostí od konkrétního výrobce a abyste hlavně počítali s tím, že velikost 43 nemusí být nutně 43 (stejně jako třeba 39 nemusí být nutně 39).
Do procesu výběru správné velikosti pak také u některých druhů obuvi vstupuje, jak jste si mohli všimnout, ještě tzv. velikostní nadměrek.
Tomu se ale budeme věnovat až v příští části našeho cyklu Kvalita obuvi, a jak nenaletět?