Z čeho jsou vyrobeny vaše boty? Seznamte se s obuvnickými materiály..
Při výběru obuvi řeší většina spotřebitelů především vzhled, pohodlí a cenu. Málokdo se ale zamyslí nad tím, z čeho jsou boty vlastně vyrobeny – a právě použitý materiál často rozhoduje o tom, jak budou boty pohodlné, odolné a jak náročná bude či nebude jejich údržba.
Pojďme se podívat na základní typy materiálů, se kterými se můžete u obuvi setkat nejčastěji.
Useň – klasika, která dýchá
Useň, tedy přírodní vyčiněná kůže, patří k nejčastěji používaným obuvnickým materiálům. Je prodyšná, měkká, dobře absorbuje vlhkost a dokáže se přizpůsobit tvaru nohy. Usní existuje i více druhů:
- Hladká useň: Nejodolnější a nejpraktičtější druh usně, který nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Snoubí v sobě všechny výhody tohoto materiálu a je ideální volbou pro běžnou vycházkovou obuv.
- Lakovaná useň: Obvykle má vysoce lesklý povrch, je však velmi choulostivá. Používá se především pro společenskou a formální obuv. Chraňte ji před vlhkostí, chladem a odřením.
- Nubuk a velur (semiš): Broušené usně s charakteristickým vlasem na povrchu. Nubuk je broušený po líci a má jemnější vlas s matným, sametovým vzhledem. Velur je broušený po rubu a jeho vlas je hrubší. Tyto materiály jsou náchylnější k ušpinění a jejich odolnost vůči vlhkosti je nižší než u hladké usně.
- Usně s upraveným lícem: Povrch těchto usní je speciálně upraven pro dosažení výjimečného vzhledu – např. stíraný nebo praskající efekt. Jsou však velmi choulostivé a je třeba se vyvarovat zašpinění i působení vlhkosti.
- Spodková useň: Používá se na podešve luxusní a společenské obuvi. Obuv s usňovou podešví je určena především na rovné a suché povrchy, zejména tedy pro použití v interiéru. Při běžném venkovním nošení může dojít k jejímu rychlému opotřebení nebo zničení.
Koženka
Koženka je tvořena textilní nosnou vrstvou, na kterou je nanesena tenká vrstva syntetického materiálu (nejčastěji polyuretanu). Vzhledem se může podobat usni, ale jejích kvalit zdaleka nedosahuje – je neprodyšná, neabsorbuje vlhkost, má nižší mechanickou odolnost a také kratší životnost.
Textil
Textil je prodyšný a lehký materiál, využívaný hlavně u letní nebo domácí obuvi. Nehodí se do vlhkého prostředí – může snadno nasáknout a při schnutí může dojít k jeho poškození.
Pryž a plast
Tyto materiály se vyznačují vysokou odolností a snadnou údržbou. Pokud jsou barvené pouze po povrchu, může při zakopnutí nebo oděru dojít k sedření barvy a prosvítání původního materiálu.
Voděodolná membrána – suchá noha za každého počasí
Speciální voděodolné a zároveň prodyšné membrány (např. Gore-Tex) výrazně zvyšují odolnost obuvi proti vlhkosti. I když nezaručí 100% vodotěsnost, jsou ideální volbou do chladných a vlhkých podmínek.
A co z toho plyne?
Znalost materiálů, ze kterého je obuv vyrobena, vám pomůže si obuv lépe vybrat, správně se o ni starat, déle si ji užívat a hlavně předejít i zbytečným reklamacím. Proto se při koupi nové obuvi vždy zajímejte také o její materiálovém složení.